Nie tak dawno bardzo popularnym domowym sprzętem do ćwiczenia cardio był rowerek treningowy czy orbtirek. Wraz ze wzrostem popularności cenionego serialu „House of Cards” coraz częściej sięgamy po wioślarza. Jak ćwiczyć na nim w zdrowy i bezpieczny sposób?

Możliwości ćwiczenia wioślarskiego

Trening na ergometrze wioślarskim ma wielką przewagę nad innymi rodzajami treningu. Ponieważ pracujemy na siedząco wioślarz będzie dobrą opcją dla osób z nadwagą lub problemami stawowymi. Bardzo ważny jest sposób wykonywania ćwiczenia wymusza zaangażowanie zarówno nóg, jak i górnej części ciała, dzięki temu spalamy więcej tkanki tłuszczowej i rozwijamy więcej grup mięśniowych.

Poprawna technika ćwiczenia na ergometrze wioślarskim

Na samym początku z wiosłowaniem może być bardziej skomplikowana niż w przypadku rowerka, orbitreka czy nawet biegania technika. Nie martw się kilka podpowiedzi i będziesz mógł bezpiecznie trenować na ergometrze.

Podstawą w ćwiczeniu na wioślarzu jest przybranie poprawnej sylwetki w trakcie treningu. Utrzymaj proste plecy i spięte łopatki. W połączeniu z lekko napiętym brzuchem dasz kręgosłupowi bezpieczeństwo. Nie odrywaj pięt od podnóżka oraz nie zaciskaj zbyt mocno dłoni. Ważna jest dobra sekwencja ruchu: wpierw odepchnij się mocno nogami, by wykończyć pociągnięcie, sięgając rączką do mostka. Wyprostuj ręce, po czym spokojnie wróć do pozycji początkowej.

Dobrze planuj treningi

Ćwicząc na wioślarzu, jak w przypadku każdego ćwiczenia, ważnym aspektem będzie właściwa dla Twojego poziomu zaawansowania i celów intensywność. Jeśli będziesz każdego dnia zaliczał kilka do kilkunastu kilometrów, ekspresowo możesz dojść do przetrenowania. Najlepiej zacząć od jednego dnia treningu przeplatanego jednym lub nawet dwoma dniami przerwy.

Jaki wioślarz kupić?

Wiesz już jak zacząć trening na ergometrze, więc jeżeli masz dostęp do urządzenia do dzieła. Jeśli dopiero zastanawiasz się nad nabyciem ergometru, musisz mieć świadomość, że nie jest to zbyt tani urządzenie fitness. Dobrze wykonane wioślarze to wydatek rzędu od 3 000 do nawet do 6 000 zł. Nie ma co jednak oszczędzać, ponieważ ergometry wioślarskie takich marek jak Concept2 lub WaterRower to zakup na długi czas. Ergometr wioślarski przy właściwej konserwacji wytrzyma kilkanaście lat lub dłużej.

Author

Write A Comment